Saturday, June 22, 2024
No menu items!
spot_img
BallinaLajmeKomandanti i KFOR’it takon disa nga ambasadorët në Kosovë, flasin për sigurinë...

Komandanti i KFOR’it takon disa nga ambasadorët në Kosovë, flasin për sigurinë në Kosovë dhe rajon

Komandanti i KFOR’it, Ozkan Ulutas, është takuar sot me ambasadorin e SHBA’së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, zv/shefin e Misionit të Mbretërisë së Bashkuar, Paul O’Connor, ambasadorin e Francës, Olivier Guerot, zv/shefin e misionit të Gjermani, Matthias Conrad, ambasadorin e Italisë, Antonello De Riu, ambasadorin e Turqisë,, Tunç Angili dhe zëvendësen e zyrës së përfaqësuesit special të BE’së, Eva Palatova.

KFOR ka thënë se kanë ndarë pikëpamje për trendet e sigurisë në Kosovë dhe rajon dhe për angazhimin e bashkësisë ndërkombëtare ndaj stabilitetit rajonal dhe për përpjekjet dhe mbështetjen e përditshme të KFOR’it ndaj dialogut Kosovë- Serbi.

“Ata ndanë pikëpamje për trendet e sigurisë në Kosovë dhe në rajon, për angazhimin e qëndrueshëm të Bashkësisë Ndërkombëtare ndaj stabilitetit rajonal dhe për përpjekjet dhe mbështetjen e përditshme të KFOR-it ndaj dialogut të lehtësuar nga BE ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.”

“KFOR vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundim të Ligjit (EULEX), respektivisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.”

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com