Wednesday, May 22, 2024
No menu items!
spot_img
BallinaLajmeHoxha: Hetuesit nga policia u larguan me dëshirë, s’ka pasur presion

Hoxha: Hetuesit nga policia u larguan me dëshirë, s’ka pasur presion

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, të premten gjatë raportimit në Komisionin për Sigurisë ndërsa ka folur për raportimet e mediave për largimin e hetuesve nga Policia e Kosovës që po trajtojnë aferat korruptive ku janë të përfshirë zyrtarët e pushtetit, ka thënë se të gjitha këto lëvizje janë bërë “me kërkesën e policëve”, raporton Ekonomia Online.

Kryetari Komisionit për Siguri, Bekë Berisha, të premten tha se të gjithë hetuesit që po hetojnë aferat korruptive të Qeverisë së Kosovës e udhëhequr nga Albin Kurti po largohen.

Megjithatë një gjë të tillë e ka mohuar Hoxha, duke potencuar se asnjë policë e as eprorë nuk është larguar nga kjo njësi “pa kërkesën dhe vullnetin e tyre”.

“Nga njësia e veçantë e hetimeve nuk ka pasur largime apo transferime të asnjë polici apo eprori jashtë njësisë, përveç major Shemsi Haziri, i cili është transferuar në kuadër të reformave që unë kam zbatuar me qëllim të arritjes së vizionit dhe objektivave të mia si drejtor i ri i policisë”, tha ai.

Hoxha ndër të tjera ka potencuar se ata nuk i janë nënshtruar asnjë presioni.

“Jo s’ka pasur presion. Shumica e kërkesave ka qenë për nevojat e tyre personale”.

Hoxha ka njoftuar se hetuesit policor po sistemohen, meqë njësia nga 30 policë ka rënë në 27 pas strukturës së re.

“Struktura e Njësisë ka pasur 30 policë, me strukturën e re dhe është paraparë tash të ketë 27 policë. E tash ne kemi obligim që nga këta 30, t’i sistemojmë dhe janë bërë disa reforma brenda njësisë. Disa grada janë rritur në pozicione që kanë pasur, të tjerët janë zvogëluar. Kosova është e vogël me nda në territore, nuk e di sa veta janë prej Drenasit në Njësi”.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com