Wednesday, May 22, 2024
No menu items!
spot_img
BallinaLajmeGabriel Escobar | Diplomati amerikan që alarmoi se Albin Kurti po rrënon...

Gabriel Escobar | Diplomati amerikan që alarmoi se Albin Kurti po rrënon raportet Kosovë – ShBA

Emri i diplomatit amerikan, Gabriel Escobar, që shërbeu për disa vite si i dërguari i posaçëm  i presidentit amerikan, Joe Biden, për Ballkanin Perëndimor, do të mbahet mend për komunikimin e drejtpërdrejtë dhe pa nënkuptime.

Si asnjë diplomat tjetër amerikan, Escobar u ka treguar qytetarëve të Kosovës për problemet e mëdha në raportet ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Qeverisë së Kosovës të drejtuar nga kryeministri Albin Kurti, shkruan Demokracia.com.

Në qendër të alarmeve të Escobarit ishin marrëdhëniet e cënuara për shkak të politikave të pakoordinuara të kryeministrit Kurti, sidomos në çështje që mund të ndikojnë në sigurinë e përgjithshme të Kosovës, por edhe më gjerë.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar zyrtarisht se Escobar së shpejti do të marrë një detyrë tjetër, ashtu si të gjithë zyrtarët e karrierës që janë pjesë e Shërbimit të Jashtëm do të ndërrojë detyrën e tij me rotacion, çdo katër vjet, si praktikë e rregullt.

Ndonëse Escobar po largohet nga roli i tij aktiv sidomos në dialogun Kosovë – Serbi, ai do të mbahet mend gjatë për paralajmërimet e rënda që bëri dhe për rrezikun e madh në të cilin kanë hyrë marrëdhëniet ndërshtetërore Kosovë – ShBA, për shkak të kryeministrit Albin Kurti.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com